OPENFILER KURULUMU

Openfiler Storage Server işletim sistemidir. tarayıcı tabanlı yönetimi ile kullanımı kolaydır. NFS ve CIFS gibi storage protolkollerini sağlar, aynı zamanda VMware gibi sanallaştırma ortamlarında kullanılabiliyor, ISCSI target ve Fiber Channel özelliklerini sağlıyor. Evet Buraya kadar güzel görünüyor ancak uzun zamandır güncelleme yayınlanmıyor ve sanırım herkes bu proje üzeirnden elini çekmiş durumda bu yüzden sadece test ortamlarınız için kullanmanızı öneririm içerisine production ortamı için kullanmak çok riskli olduğunu baştan söyleyeyim.

Openfiller kurulumu için https://www.openfiler.com/community/download linkinden ISO dosyası indirilir. İki tür kurulum mümkün birincisi terminalden diğeri ise grafik arayüzü kullanılarak. Biz burada grafik arayüzü kullanarak kurulum yapacağız.

Grafik kurulumu için ENTER yapıp ilerliyoruz.

NEXT diyerek ilerliyoruz

Klavye Dilini Türkçe ayarlıyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Bu Disk bölümündeki Verileri sileceğine dair uyarı alıyoruz Yes Diyerek devam ediyoruz.

Seçili sürücüdeki tüm bölümleri kaldırılacak ve default olarak oluşturulacak, gereksinime göre bölümler oluşturulabilir. Ben default ayarlarda kurulum yapacağım. Next ile ilerliyoruz.

Artık openfiler network yapılandırılmasına geçtik. Edit diyerek kendi network yapımıza göre ayarlamalarını yapacağız.

Saat dilimini seçip next ile devam ediyoruz.

root şifremizi belirliyoruz.

Konfigürasyon tamamlandı, artık kuruluma geçilecek. Next diyoruz ve kurulum başlıyor.

Kurulum tamamlandı reboot diyoruz.

Tayayıcımızdan https://192.168.88.10:446 ya bağlandığımızda web arayüzü açlıacaktır. default user openfiler parolası ise password olarak arayüz açılabilir.